christoffhome1

VASTENACTIEThema; ‘Je land is je leven’.
In deze Veertigdagentijd zet de landelijke campagne van Vastenactie drie land- en mensenrechtenprojecten extra in de schijnwerpers. Het betreft projecten in Guatemala, Brazilië en Libanon. Onze Sint Christoffelparochie steunt dit jaar in het bijzonder het project ’Betere omstandigheden voor Braziliaanse boeren’.

Veertigdagentijd is tijd voor Vastenactie
Dit keer staat de jaarlijkse Vastenactiecampagne in het teken van het beschermen van land- en mensenrechten van inheemse volken. Hun recht op land raakt aan grote uitdagingen als voedselzekerheid, biodiversiteit, milieu en klimaat. Wereldwijd leeft één op de drie mensen van de opbrengst van hun land. Het meeste voedsel wordt kleinschalig geproduceerd, met hulp van natuurlijke hulpbronnen. Inheemse gemeenschappen beschermen op deze manier 80% van de biodiversiteit. Helaas worden dagelijks mensen met geweld uit hun huizen gezet, omdat overheden of grote ondernemingen deze kostbare grond willen exploiteren. Bijvoorbeeld voor het aanleggen van een palmolieplantage of de bouw van een waterkrachtcentrale.
Landonteigening voor de aanleg van plantages met slechts één gewas leidt tot vermindering van de biodiversiteit en het vernietigen van lokale voedselsystemen. Grootschalige houtkap heeft ernstige gevlogen voor milieu en klimaat. Daarom is het belangrijk de landrechten van lokale gemeenschappen te beschermen.2022 vastenactie 2
De afgelopen jaren heeft Vastenactie zo’n 28.000 mensen geholpen bij hun strijd voor landrechten. In 2022 ondersteunt Vastenactie drie Mayagemeenschappen in Guatemala bij conflicten over landrechten. In Libanon krijgen 250 gezinnen van Syrische vluchtelingen hulp bij het opbouwen van een menswaardig bestaan en in Brazilië ontvangen 60 families materialen en begeleiding bij het opzetten van een tuinbouwproject.

Wat is er aan de hand in de Braziliaanse deelstaat Paraiba?

Kleine boeren in de Braziliaanse deelstaat Paraiba staan voor enorme uitdagingen. Er zijn twee groepen: boeren mét en boeren zónder landrechten, oftewel: aanspraak op een eigen stuk grond.
De eerste groep produceert voldoende voedsel, maar krijgt nauwelijks iets verkocht. De markten waarvan zij afhankelijk zijn, worden slecht georganiseerd of zijn onbekend bij potentiële kopers. Daardoor zijn hun inkomsten laag en is hun sociaaleconomische positie zwak. Veel mensen, vooral jongeren, trekken daarom naar de stad, om daar van de regen in de drup te belanden.
De boeren zonder landrechten produceren onvoldoende, omdat ze er de materialen niet voor hebben. Ze lopen constant gevaar om te worden verjaagd, waardoor investeren in gereedschap en andere benodigdheden riskant is. Deze groep leeft van dag tot dag en verbouwt alleen snelgroeiende gewassen om in een minimaal levensonderhoud te kunnen voorzien. Ondervoeding ligt daardoor op de loer.

2022 vastenactieHoe verbetert Vastenactie de omstandigheden?
Vastenactie verbetert de omstandigheden van de boeren door kassen te bouwen, waterreservoirs aan te leggen en gereedschap te verstrekken. Zo blijft de productie op peil en krijgen de boeren meer controle over hun oogst en opbrengsten.
Ook wordt hun netwerk versterkt door informatie te delen over de locaties van markten waar zij hun producten kunnen verkopen. Hierdoor weten zowel boeren als potentiële kopers waar ze moeten zijn.
Bovendien krijgen aangesloten boeren het recht om mee te beslissen over landbouwbeleid. In totaal richt Vastenactie zich op een groep van ongeveer zestig gezinnen.